Historie

První myšlenka uskutečnit silniční běh Moravským krasem se datuje do roku 1956 a vznikla mezi členy TJ Spartak Adamov. Původní představa byla vytýčit na tomto území maratonskou trať (42,2 km), ale jak přípravy ukázaly, byla tato představa nereálná. První ročník, který se konal 28. července 1957 se nakonec uskutečnil na trati z Adamova do Blanska a zpět s délkou 25 km pod názvem Malý maraton Moravského krasu. K tomu byl vydán i odznak.

K prvním průkopníkům a popularizátorům, v dnešní době mezi sportovci tolik oblíbeného běžeckého závodu, jakým půlmaraton jistě je, patří i naše Tělovýchovná jednota ASK Blansko. Už v roce 1994, pánové Ivo Šinkora, sportovní nadšenec a tajemník TJ ASK Blansko a pan Antonín Sedlák, dlouholetý lehkoatletický činovník, rozhodčí a také první ředitel závodu, navázali na tuto myšlenku a začali psát historii unikátního běhu na půlmaratonské trati z Blanska do Moravského krasu a zpět. První ročník se uskutečnil 21. května 1995 a vítězem se stal Václav Ožana v čase 1.08,35 hod. Díky své unikátnosti získal závod velice rychle významné postavení i popularitu a už 3. ročník v roce 1997 se běžel jako Mistrovství ČR v půlmaratonu. Vítězi a mistry ČR se tehdy stali Jan Pešava z Dukly Praha časem 1.04,07 hod. a Iva Jurková ze Slavie Uherské Hradiště časem 1.15,10 hod. Oba tyto časy nebyly dosud překonány a jsou i dnes traťovými rekordy!

V letech 2011 až 2017 byl pořadatelem spolek Sportuj s námi z Boskovic pod vedením pana Petra Bartoška. Nutno přiznat, že pod jeho vedením došlo k výraznému zvýšení nejen sportovní, ale i společenské úrovně závodu.

Z běhu se stala událost s bohatým sportovním i kulturním programem, jedna z nejvýznamnějších na území města Blanska, která v nejlepších letech přilákala více než 1.200 běžců! Od roku XXXX se pořadatelství vrací do naší TJ ASK Blansko. Na závěr ohlédnutí do historie tohoto unikátního běhu přejeme všem účastníkům pěkné počasí, bezproblémový běh v krásné scenérii přírody Moravského krasu!